O mnohé věci se nepokusíme nikoliv proto, že jsou obtížné, ale obtížné jsou proto, že se o ně nepokusíme. Seneca

Kopřiva dvoudomá

4. srpna 2013 v 15:12 | Černá Máry |  Kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá je jedna z nejlepších léčivých rostlin. Kdyby prý lidé věděli, jak je kopřiva léčivá, nepěstovali by na zahradách už nic jiného. Kopřivu však můžeme využít v kuchyni, v kosmetice nebo jako hnojivo na zahrádce.

Kopřiva dvoudomá - její původ a vzhled
Kopřiva Dvoudomá /Urtica dioica L./ je známá planě rostoucí bylina dorůstající výšky 30 - 250 cm. Má vejčitě zaoblené, zubaté, tmavozelené listy, které při doteku pálí. Má svůj původ v Evropě, Asii a severní Africe. Kvete od června do října nazelenalými květy v převislých drobných květenstvích.

Kde kopřivu najdeme
Nejčastěji se kopřiva vyskytuje na okrajích lesů, při cestách, plotech, štěrku a hromadách suti, od nížin až do hor. Má ráda stinná stanoviště a vlhké půdy bohaté na dusík. Kopřiva se řadí mezi plevel. Pokud by jsme chtěli kopřivu pěstovat, stačí jeden výsev, poté se rostlina vysévá volně sama. Šíři se rovněž kořenovými odnožemi.

Kdy sklízíme kopřivu

Nejlepší doba ke sběru kopřiv je na jaře. Od března do dubna se sklízejí především mladé výhonky, pokud však kopřivu kosíme, můžeme ji sklízet téměř celý rok. Používáme 4-6 nejvýše posazených listů včetně řapíku a samotného výhonku. Kořeny a semena sbíráme od srpna do listopadu.

Sušení kopřivy
Kořeny kopřivy se suší na slunci, nadzemní části kopřivy se suší v kyticích zavěšených na suchém a stinném místě. Sušenou kopřivu skladujeme v plátěných pytlících.

Kopřiva v pověrách

Ze Slánska pochází pověra, kdy o Valpružině noci (30.4.) děvečky vycházely vyrývat trsy kopřiv. V každém domě pak zasadily po jedné kopřivě do opálky naplněné pískem, na níž byla cedulka se jménem hospodyně. Opálku postavily do sklepa a ráno na 1.května, před východem slunce, se šly na kopřivu podívat. Pokud byla kopřiva zvadlá, bylo to znamení, že hospodyně do roka zemře.

Kopřiva dvoudomá je jedna z nejlepších léčivých rostlin. Kdyby prý lidé věděli, jak je kopřiva léčivá, nepěstovali by na zahradách už nic jiného. Kopřivu však můžeme využít v kuchyni, v kosmetice nebo jako hnojivo na zahrádce.

Zdravotní účinky kopřivy
Kopřiva dvoudomá má čistící, detoxikační, stahující, posilující a antirevmatické účinky, snižuje krevní tlak, používá se u dny a aterosklerózy. Kopřiva je antiseptická, působí antivirově, proti kašli, je vhodná pro diabetiky, jelikož snižuje hladinu krevního cukru. Působí dobře na žaludek a játra, podporuje trávení, vylučování žluči a vyprazdňování střev. Kopřiva se podává u chudokrevnosti na podporu krvetvorby, čistí krev, pomáhá také při vnitřním krvácení. Užívá se při chřipce, léčí močové a dýchací orgány. Zvláště na jaře pomáhá kopřiva oživit metabolismus.
K vnitřnímu užití používáme odvary z kořenů a nadzemních částí kopřivy, k vnějšímu použití nálevy, odvary a tinktury z kořenů, macerované listy na vosí bodnutí.

Kopřiva v zahradě
Kopřiva je velmi užitečným pomocníkem v zahradě. Vyrábí se z ní především kopřivová jícha, která slouží jako vydatné hnojivo pro rostliny a stromy. Odpuzuje mšice a housenky. Kopřiva, kterou necháme růst někde v rohu zahrady, poskytne útočiště motýlům. Jejich housenky se kopřivami živí. Kopřivou můžeme také mulčovat záhony, hodí se pro všechny pěstované rostliny. Kopřivu přidáváme též do kompostu.

Kopřiva v kosmetice
Kopřiva se používá proti padání vlasů a na jejich posílení. Kopřivová vlasová voda potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Vrací lesk tmavým vlasům a světlé vlasy ztmavuje.

Jarní detox a kopřiva
Na jaře pomáhá kopřivová kúra k detoxikaci organismu. Připravíme ji následovně: 50 g kořenů a listů z kopřivy dvoudomé vaříme v 1 litru vody 4 minuty. Odvar pijeme 4-6 x denně po dobu 3 týdnů, z toho 1 šálek nalačno a 1 před spaním. Během kúry jezte hodně čerstvé zeleniny a omezte bílkoviny.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama