O mnohé věci se nepokusíme nikoliv proto, že jsou obtížné, ale obtížné jsou proto, že se o ně nepokusíme. Seneca

Levandule

5. srpna 2013 v 19:42 |  Levandule
Levandule je známá pro svou nezaměnitelnou vůni a prokazatelné léčivé účinky. Je poměrně nenáročnou rostlinkou, které se při troše snahy daří opravdu všude.
Řadí se do čeledi hluchavkovitých a je popisována jako stálezený keřík s úzkými našedlými listy a obvykle fialovým květem.

Pěstování

Levanduli vyhovuje půda spíše písčitého charakteru. Ale pozor na zálivku. Platí zde známé úsloví, že méně je někdy více. Stanoviště má ráda slunné. Čím více slunečních paprsků na rostlinu přes den dopadá, tím aromatičtější budou její květy.
Jakmile levandule odkvete, vyplatí se ostříhat staré zasychající stonky a květentsví. Na jaře, ještě před vegetací, je třeba jí seříznout na 1/3 délky. To zaručí, že rostlina rozkošatí a obrazí.


Levandule a její léčivé účinky

Léčebné využití levandule umožňují především obsažené blahodárné silice. Ty při vnějším použití pomáhají při hojení infekčních ran, zánětů a vředů. Dále uvolňuje revmatické bolesti, záněty nervů nebo migrénu. Inhalováním výluhu z levandule lze ulevit při astmatu a kašli. Můžete ji přidávat i do koupele, podporuje krevní oběh.
Pití levandulového čaje zklidňuje bolesti hlavy a nervové záchvaty. Při kloktání zbavuje ústní dutinu aftů. Levandule jako čaj je lehce projímavá a příznivě působí na játra, žlučník a celkově na trávící soustavu.

Sušení a skladování

Sběr se provádí za suchého počasí v období, kdy levandule kvete. Poupata nesmí být příliš rozvinutá. Suší se v místnosti, která je větraná a tmavá. Umělým sušením se nesmí přesáhnout teplota 40 oC.
Ususšené rostlinky se vkládají so látkových nebo papírových pytlíků nebo krabic. Květy lze uchovávat jako běžný čaj v plechovkách nebo dřevěných krabičkách.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama