O mnohé věci se nepokusíme nikoliv proto, že jsou obtížné, ale obtížné jsou proto, že se o ně nepokusíme. Seneca

Meduňka lékařská

4. srpna 2013 v 15:25 | Černá Máry |  Meduňka lékařská
Je to léčivá bylina a né ledajaká. Její nádherná vůně přináší radost , svěží mysl a potěší snad každé srdce. Svou jemnou silou zklidňuje a ochlazuje horké stavy srdce, mysli a jater. Má čerstvě teple citronou vůni. Tato bylinka bylas před staletími přivezena z Orientu do Středozemí. U nás velmi rychle zdomácněla.


Kde meduňku pěstovat

Meduňka roste především na slunných místech, ale snese i polostín. Měla by být ale dobře chráněna před větrem. Půda musí být humózní a dobře prospustná, může se i vylehčit přidáním hrubého písku. Často se pěstuje kolem včelínů a sadů k přilákání včel. Dává se k úlům před usazením nového roje.

Léčivé účinky meduňky

Vůně této bylinky uklidňuje pocuchané nervy, snižuje krevní tlak, tiší migrény. Dále posiluje a povzbuzuje srdce, odstraňuje jeho nepravidelný tep. Velmi kladně působí při poruchách spánku, melancholii, zhoršené paměti a celkové labilitě.
Největší působení mají její listy, případně celá nať sbíraná těsně před rozkvětem, nejlépe dopoledne. Silici obsahují geraniol, citronelal, citronelol, citral a lineol. Najdete v ní třísloviny, hořčiny, sliz, flavonoidy, triterpeny, organické kyseliny a hodně minerálních látek.

Sušení meduňky

Meduňku sušíme přirozeným teplem v suché místnosti na sušících platech v jedné vrstvě bez obracení. Umělým teplem ji sušíme při maximální teplotě do 40 oC. Dobře usušená rostlina si uchovává svoji původní barvu, citronovou vůni a kořennou chuť a květy musí bít původní zabarvení. Skladujeme ji ve vzduchotěsné tmavé nádobě.

Karmelitské kapky

Meduňku nejvíce proslavili karmelitáni. Na počátku 17. století z ní začali vyrávě Karmelitské kapky /vinný destilát nebo líh s výtažkem z meduňky/. Pod různými názvy je můžete zakoupit v lékárnách nebo projedných zdravé výživy i dnes.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama