O mnohé věci se nepokusíme nikoliv proto, že jsou obtížné, ale obtížné jsou proto, že se o ně nepokusíme. Seneca

Kostival

16. května 2014 v 14:49 |  Bylinky
Kostival lékařský

Kostival lékařský je 60-100 cm vysoká vytrvalá bylina se vzpřímenou lodyhou. Listy jsou umístěny střídavě, mají vejčitě kopinatý až kopinatý tvar, jsou chlupaté. Z rubové strany listů je velmi výrazná žilnatina. Květy jsou v dvojvijanech, mají pětičetnou souměrnost. Okvětní lístky mají barvu v odstínech načervenalé, fialové, modrofialové a červenofialové (vzácně i růžové a bílé).Kvete od května do července.
Kostival roste na zamokřených loukách, v příkopech, na okrajích lesů, na březích rybníků a na bahnitých březích vodních toků.

Kořen obsahuje vysoce hojivý purinový derivát alantoin, alkaloidy intermedin a acetylintermedin, consolidin, consolicin, symphytin, echimidin, iaziokarpin, symphytocynogloddin, třísloviny, sliz, škrob, triterpeny, steroly, aminokyseliny, pryskyřice, silice, cholin a další látky.

Podporuje hojivé procesy vnitřní i zevní a podporou tvorby kalusu napomáhá i hojení zlomenin. Ochraňuje slznice, vnitřně je vhodný při žaludečních vředech. Může být podáván ve formě kloktadla nebo klyzmatu. Zevně bývá aplikován na rozsáhlé pohmožděniny a hematomy nejrůznějšího původu, na bércové vředy, hemoroidy a nehojící se rány, na kožní záněty, vředy a podobně.
Zevně i vnitřně je lepší dát přednost použití čerstvé drogy, kterou připravíte nastrouháním kořene na jemnějším struhadle. Ze suché drody lze připravit prášek nebo nálev, případně velmi oblíbenou mast./viz.rubrika Recepty z bylinek/

Kostival patří k nejstarším léčivých bylinám vůbec, ale také k bylinám s nejširší možnou aplikací.
nejvhodnější surovinou k výrobě esencí je čerstvý kořen sbíraný na jaře nebo na podzim, nejlépe v říjnu. Kořen se pouze omyje studenou vodou a ihned se zpracovává.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama