O mnohé věci se nepokusíme nikoliv proto, že jsou obtížné, ale obtížné jsou proto, že se o ně nepokusíme. Seneca

Hurá na Zvířetice

10. května 2015 v 9:05 |  Výlety
Když včera přestalo pršet, z mraků vykouklo sluníčko, nasedla jsem na mašinku a vyrazila na výlet. Cílem byla zřícenina hradu Zvířetice.
Po kolejích je od nás vzdálená 27 km. Takže žádná dálka pro takový sobotní odpolední výlet.

Vystoupila jsem v Bakově nad Jizerou, odkud je to na hrad pěšky asi 1 km.


Něco chytrých informací o historii hradu:

Zakladatelem hradu byl patrně Zdislav, jeden ze tří synů Havla z Lemberka, který se v pramenech objevuje v letech 1273-1318. Od roku 1283 zastával úřad purkrabího Pražského hradu a ke svému erbovnímu znamení, kráčející lvici, užíval predikát "z Lemberka". Jeho synové Heřman a Markvart se na počátku 14. století již psali po novém hradě "ze Zvířetic" a podobně jako páni z Vartenberka změnili lvici ve svém erbu za černo-zlatě polcený štít. Podle starých rodopisů měl Heřman sedm a Markvart pět synů. Z jejich četných potomků vynikl na sklonku 14. století Vilém, hejtman Boleslavského kraje. Jeho syn Zdislav ze Zvířetic, od roku 1410 mistr svobodných umění, stoupenec Jana Husa, byl roku 1417 rektorem Pražské university. Další členové rodu, bratři Heřman a Hašek, byli věrnými přívrženci Jiřího z Poděbrad, s nímž se roku 1448 zúčastnil dobytí Prahy. Počínaje Vilémem se od počátku 15. století psali Zvířečtí někdy také "z Vartenberka". Hrad Vartenberk však jejich rod nikdy nevlastnil. S pány z Vartenberka měli Zvířečtí dávný společný původ i velice podobný erb. Užívaným přídomkem si nejspíše snažili zvýšit prestiž, dokazujíc dávnou příbuznost s jedním z nejmocnějších rodů království. Vartenberkové se však později skutečně stali vlastníky Zvířetic, když hrad roku 1528 koupili od Sezimů z Ústí nejvyšší královský purkrabí Jan z Vartenberka. Janův syn Adam ztratil v roce 1547 velkou část svých statků pro účast ve stavovském povstání. Kromě toho byl odsouzen k "věčnému vězení na zámku Zvířeticích, tak že se ze sídla bez dovolení odebrati nesměl". Jeho příbuzní z kamenické větve rodu drželi po něm Zvířetice do roku 1610. Během 16. století přebudovali Vartenberkové v několika etapách zdejší hrad na opevněný renesanční zámek.

Zkáza hradu za pánů z Valdštejna

Krátce před Bílou horou vlastnil panství Jan Vlk z Kvítkova, avšak pro účast ve stavovském povstání o ně roku 1622 přišel. Nový majitelé Zvířetic se stali páni z Valdštejna, za nichž přestal zámek sloužit jako sídlo vrchnosti. Po požáru roku 1693 byl ještě opraven, ale při letní bouři roku 1720, po zásahu bleskem do vysoké zámecké věže, opět celý vyhořel a tím byl jeho osud zpečetěn.


Podoba hradu
Nad hradní zříceninou vyniká torzo severní okrouhlé věže, zvýšené v renesanci o dvě poschodí. Věž je upravena na rozhlednu i když v současné době je přístup v havarijním stavu, a proto se doporučuje při výstupu v počátku nejvyšší opatrnosti. Na předhradí dnes stojí objekt renesanční sladovny. Vlastní jádro hradu ze tří stran obklopoval příkop. V nárožích čela se tyčily okrouhlé věže. Severní z nich byla v renesanci zvýšena a je dnes dominantou hradu. Další okrouhlá věž stávala na východním nároží, později musela ustoupit stavbě raně barokní kaple. Na nejvíce chráněné straně nad řekou pak byl vybudován palác. Brána se původně nacházela při západní věži. V období renesance, kdy byla zvýšena severní věž, bylo zároveň přistavěno k čelní hradbě další palácové křídlo.
Do dnešní doby se nejlépe zachovala severní věž, obvodové zdi renesančního paláce a zbytky přízemní části gotického paláce s lomenými valenými klenbami zaklenutých místností.
Zříceniny hradu Zvířetice jsou volně přístupné včetně severní věže, na kterou lze vystoupat.Ve studni se prý nachází tajná chodba ven z hradu. Ústit má až v kilometr vzdáleném zvířetickém dvoře. Podle jiné verze pověsti vede přímo na opačnou stranu. Prý kdysi pustili do studny kachnu, která poté vyplavala přímo v řece Jizeře naproti hradu.
Tato pověst má prý skutečný základ. V hloubce asi 8 m pod povrchem byla ve studni objevena spojovací chodba do staréno paláce, sloužící jako lednice k chlazení potravin. Zachovaly se v ní prý i oválné prohlubně pro uložení lahví.

Naposledy jsem hrad navštívila předloni. Nic se tu nezměnilo, jen přibylo pár informačních tabulí.

Vystoupala jsem až na vrchol věže. Ze shora byl překrásný výhled na podhradí. Bylo pěkné počasí, takže bylo vidět dost daleko.


Nakoukla jsem do každé díry. Myslím tím vchody do sklepení. A jukla jsem z každého okénka.


Samozřejmě jsem nezapomněla vyfotit i nějaké to bejlí.


Tady zrovna jeden mlsný brundibár hltá nektar z hluchavky.


Dnes už přemýšlím, kam vyrazím příště.

)))))) Hezkou neděli všem! ((((((
 


Komentáře

1 Zdenka Zdenka | E-mail | Web | 10. května 2015 v 10:04 | Reagovat

Tak jsem se, díky tobě podívala zase někam, kde jsem ještě nebyla ;-)  :-D

2 Jarmila* Jarmila* | Web | 10. května 2015 v 10:37 | Reagovat

Jani, udělala jsi si pěkný výlet.
Fotky z hradu jsou krásné. :-)
Líbí se mi i kytičky.
Přeji pohodovou neděli. :-)

3 Intuice Intuice | E-mail | Web | 10. května 2015 v 10:39 | Reagovat

Díky za pěkný výlet, tam jsem nebyla a na hradech je vždycky krásně. :-)

4 Blanka Blanka | E-mail | Web | 10. května 2015 v 18:25 | Reagovat

Jani,byl to určitě moc prima výlet.
Psala jsi,že jsi cestovala vlakem,tak to já mám taky moc ráda.Navíc od vláčku je to k hradu jen kilometr,tak to je paráda. :-)

5 Zdena Zdena | Web | 11. května 2015 v 7:35 | Reagovat

Jani,moc pěkný výlet. :-) Cestování vláčkem je paráda a to nepíšu jen proto že jsem nádražák :-D . Pokud se nikam zas tak nespěchá je to vždy pohodička.Měj se krásně. :-)

6 Jana Jana | Web | 12. května 2015 v 18:23 | Reagovat

[1-5] I já ráda koukám, co jste navštívily vy a kam se třeba ani nikdy nedostanu, nebo ani nevím, že taková místa existují. :-)  ;-) Hrady mám moc ráda a tenhle výlet jsem si užila. ;-)Vlakem jezdím ráda a často. Člověk může vypnout a v klidu pozorovat okolní krajinu. Tedy pokud zrovna není moc narváno a nebo neotravuje nějaký nemilý spolucestující. Ale to není moc časté, spíš se seznamuji se zajímavými lidmi a cesta pak rychleji utíká. :-D A nebo s milými průvodčími. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama