O mnohé věci se nepokusíme nikoliv proto, že jsou obtížné, ale obtížné jsou proto, že se o ně nepokusíme. Seneca

Jabkenice - sobotní výlet

3. května 2015 v 11:05 |  Výlety

Protože se počasí celkem umoudřilo, vysvitlo sluníčko a docela i pěkně hřálo, naplánovali jsme menší vyjížďku na kolech.
Sešlo se nás celkem pět. Čtyři baby a jeden mužskej. Domluvili jsme se, že pojedeme do nedaleké Jabkenické obory, kde ještě někteří z nás nikdy nebyli.


Pár informací z netu:
Jabkenice proslavil hudební skladatel Bedřich Smetana, který v letech 1875 až 1884 bydlel v místní barokní budově myslivny. Jabkenice leží jihovýchodním směrem od města Mladá Boleslav. Myslivna patřila jeho zeti, který byl v okolních lesích lesmistrem. Malebné okolí obce a hluboké lesy byly inspirací pro opery Hubička a Čertova stěna a také kvartet Z mého života. Tyto hudební díla B. Smetana vytvořil při zdejším pobytu. Nedaleko myslivny byla v roce 1804 založena Jabkenická obora. V oboře byly chování jeleni, daňci a černá zvěř. Kromě těchto zvířat byla do obory přivezena také cizokrajná zvířata a to divoký krocan a indický jelen. V roce 1900 byl chov cizokrajných zvířat ještě rozšířen o skotské poníky, pštrosi emu, americké bizony, hlodavce mara, jeleny Dybowského či wapiti a jiné další. V roce 1943 byla obora zrušena. K novému obnovení obory došlo v roce 1964 a její plocha zaujímá 567 hektarů. V současné době se v oboře chovají daňci. Na ploše obory rostou rozlehlé lesy především se starým dubovým porostem. V lesích bylo založeno několik rybníků a kolem nich vede vycházková cesta nesoucí název Smetanova procházka. Návštěva Jabkenické obory je časově omezena a procházet se můžeme pouze po určených cestách. V roce 2003 byla po rozsáhlé rekonstrukci veřejnosti zpřístupněná barokní myslivna. V budově byla instalována stálá expozice věnovaná památce a zdejšímu pobytu hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Jabkenická obora je součástí přírodního parku Jabkenicko. Oblastí přírodního parku a okrajem obory prochází značené turistické trasy. Do obce Jabkenice je vyznačena cyklistická trasa jihovýchodním směrem z města Mladá Boleslav. Do přírodního parku Jabkenicko se vydáme jihovýchodním směrem z města Dobrovice. Z nedalekého města Dolní Bousov vede značená turistická trasa jižním směrem do obce Domousnice a dále jižním směrem přes přírodní park Jabkenicko k myslivně a Jabkenické oboře.

Cestou jsme se pozdravili s mladíkem na loďce. Byl veselý a příjemný.:-)


Po několika kilometrech jsme museli načerpat trochu energie a síly na další cestu.


Je pravda, že po téhle zastávce se už některým z nás nechtělo pokračovat, ale nakonec jsme se vydali dál všichni.

Po občerstvení pivíčkem jsme zvolili jako další zastávku studánku Dobrou vodu na Loučeni. Voda byla opravdu dobrá.


Po malé kolizi nedaleko studánky jsme pokračovali směrem na Jabkenice.Cesta lesem byla úžasná. Nasávali jsme vůni čerstvě pořezaného dřeva plnými doušky. Obloha byla modrá a sluníčko stále svítilo.


Jenže ouha. Když jsme dorazili k oboře, přívítala nás zamčená branka a nápis, že v oboře probíhá lov zvěře, takže pro návštěvníky ZAVŘENO. :-(


Nevadí, i tak tam bylo hezky. Poseděli jsme u rybníka a pak si projeli Jabkenice. Zastavili jsme i u muzea Bedřicha Smetany.
Pár informací z wikipedie
V roce 1875 byl místním nadlesním jmenován Josef Schwarz, se kterým se do obce 1. června přistěhoval jeho tchán, český skladatel Bedřich Smetana. Zde pak žil téměř nepřetržitě až do své smrti v roce 1884.
V roce 1888 byla Smetanovi na myslivně odhalena pamětní deska, roku 1928 zde byla jako malé muzeum zpřístupněna jeho pracovna, i když budova sloužila svému původnímu účelu. V roce 1936 myslivnu odkoupilo sdružení Dědictví Bedřicha Smetany v Jabkenicích a ve spolupráci se Smetanovým muzeem zde byla roku 1937 otevřena první stálá expozice. V roce 1950 převzalo Smetanovo muzeum myslivnu do své správy a instalovalo expozici novou, poslední expozice zde byla přístupná v letech 1964-87. Od roku 1987 probíhala rozsáhlá rekonstrukce objektu, na novou expozici však nebyly finanční prostředky. Myslivna tak zůstala 15 let veřejnosti nepřístupná. Nová, v pořadí čtvrtá stálá expozice, otevřená v roce 2003, je věnována jabkenickému období Smetanova života. Obrazovými a písemnými dokumenty i řadou osobních a rodinných předmětů přibližuje život Smetanovy rodiny i rodiny Žofie a Josefa Schwarzových v Jabkenicích a kontakty B. Smetany s Mladoboleslavskem ještě před jeho příchodem do Jabkenic a dokumentuje Smetanovu tvorbu jabkenického období - především její provozování a šíření na koncertech, operních scénách a prostřednictvím hudebních vydavatelství v Čechách i v zahraničí. Jádrem expozice jsou interiéry Smetanovy pracovny a rodinného salónu zrekonstruované podle dobových svědectví a zařízené zčásti i původním dochovaným nábytkem Smetanovy rodiny a dalšími autentickými památkami. V sále s malou galerií obrazů skladatelova vnuka Zdeňka Schwarze je možný nerušený poslech Smetanových skladeb dle vlastního výběru. Od roku 2004 je zde nainstalována zrestaurovaná opona jabkenických ochotníků namalovaná v roce 1877 skladatelovou manželkou Betty Smetanovou.


Pokoukali jsme a vyrazili na zpáteční cestu k domovu.


Byl to moc hezký výlet a hlavně byla sranda. Všichni jsme se ve zdraví dokodrcali domů a dnes nás čeká další hezká neděle. Určitě si to brzy zopákneme.

!!!!! Všem přeji pěkný slunečný den !!!!!!
 


Komentáře

1 Zdenka Zdenka | E-mail | Web | 3. května 2015 v 11:16 | Reagovat

To je dobře, že jste si to užili, i když obora byla zavřená ;-)  :-)  :-)

2 Helena Helena | E-mail | Web | 3. května 2015 v 11:33 | Reagovat

Někdy něco nevyjde, ale nic není náhoda, udělali jste si krásnou projíždˇku. :-) U nás dnes popršelo a všechno je mokré, takže domácí neděle. :-) Měj se krásně a vyjíždˇkám zdar. :-)

3 Jarmila* Jarmila* | Web | 3. května 2015 v 12:01 | Reagovat

Jani, udělali jste si krásný výlet. :-) Počasí parádní.
Jen škoda, že byla obora zavřena a muzeum B.S. také.
Z obory by byly pěkné snímečky.
Přeji ti hezkou neděli. :-)

4 Zdena Zdena | Web | 3. května 2015 v 15:30 | Reagovat

Jani, moc krásný výlet to určitě byl. Moc pěkné fotečky máš a září z vás všech pohoda a tak to má být. Měj se krásně. :-)

5 Intuice Intuice | E-mail | Web | 3. května 2015 v 16:15 | Reagovat

Moc hezký výlet - krásná příroda, pěkné počasí. Jen nevím, která Ty jsi na společné fotce. ;-) :-)

6 Ajka Ajka | Web | 3. května 2015 v 19:05 | Reagovat

Tomu říkám supr výlet ;-)  :-)

7 Jana Jana | Web | 3. května 2015 v 19:17 | Reagovat

[1-6] Bylo to opravdu fajn, ani ta zavřená obora nevadila, hlavně, že byla výborná nálada. Když je dobrá parta, tak není co řešit. ;-) Na společné fotce jsem ta krasavice uprostřed. :-D Přeji hezký nedělní večer.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama